Najczęściej popełniane błędy podczas remontu mieszkania

Co to znaczy, że mieszkanie czy dom są wykończone pod klucz
Co to znaczy, że mieszkanie czy dom są wykończone pod klucz?
8 maja 2020
Malowanie natryskowe agregatem dużych powierzchni lub nowych prostych inwestycji
Malowanie natryskowe agregatem dużych powierzchni lub nowych prostych inwestycji
22 maja 2020

Najczęściej popełniane błędy podczas remontu mieszkania

Najczęściej popełniane błędy podczas remontu mieszkania

Remont mieszkania to wyzwanie, którego można podjąć się samodzielnie albo zlecić zewnętrznej ekipie, która będzie mogła wykonać wszystkie niezbędne prace. Niezależnie od podjętej decyzji, konieczne jest wystrzeganie się szeregu błędów, które mogą przełożyć się nie tylko na estetykę przestrzeni, lecz też na ich funkcjonalność, a nawet na koszty eksploatacji. O czym warto pamiętać?

Odnowienie kuchni wraz z montażem nowych mebli, wykonanie kompleksowego remontu w łazience, metamorfoza salonu albo sypialni – prace tego typu można wykonać bardzo często we własnym zakresie, bez ponoszenia wysokich kosztów. Druga opcja to wybranie ekipy, która wykona zlecone czynności.

Aby jednak uzyskać optymalne rezultaty i cieszyć się stylowym mieszkaniem, należy pamiętać o tym, aby podczas prac remontowych nie narazić się na błędy. Oto najpopularniejsze z nich!

1. Kupowanie zbyt małej ilości materiałów

To popularny błąd, na który narażają się początkujący remontujący. Jak można się przed nim zabezpieczyć?

Aby kupić materiały potrzebne do wykonania prac, konieczne jest wyliczenie odpowiedniej ich ilości. W tym celu stosuje się dane o metrażu pomieszczenia, na przykład do wyliczenia liczby metrów kwadratowych podłogi czy też do sprawdzania powierzchni ścian do malowania (pamiętajmy o tym, że często trzeba pomalować je dwukrotnie).

W sieci można znaleźć także specjalne kalkulatory, na podstawie których można wyliczyć ilość materiałów niezbędnych do wykończenia podłogi czy też do malowania ścian.

2. Wybieranie materiałów niskiej jakości

W sklepach można znaleźć szeroką gamę różnych materiałów przeznaczonych do wykonania remontu mieszkania. Ceny poszczególnych typów materiałów mogą znacznie różnić się od siebie, co wynika z ich jakości.

Częstym błędem jest kupowanie jak najtańszych materiałów, które, niestety, nie zawsze zapewniają optymalny rezultat prac remontowych.

Przykładowo, najtańsza farba może nie posiadać składników tworzących zmywalne powłoki, dlatego też jej utrzymanie w czystości będzie bardzo trudne. Tanie panele laminowane mogą być natomiast bardziej narażone na powstawanie na nich zarysowań niż te droższe, które posiadają twardszą powłokę zewnętrzną.

Warto zatem wybierać materiały, które cechują się dobrą jakością, aby mogły one zapewnić nie tylko estetyczny, lecz też trwały efekt.

3. Brak planu – harmonogramu prac

Wprawdzie w przypadku niewielkich prac remontowych, na przykład malowania ścian, harmonogram będzie konieczny, to jednak w przypadku kompleksowych robót warto już przygotować tego typu plan.

Harmonogram powinien zawierać wówczas wykaz szczegółowych prac wraz z potrzebnymi do nich materiałami. Taki wykaz pomoże nie tylko w zaplanowaniu wszystkich robót, lecz również w ich koordynacji oraz ocenie postępów. Może również posłużyć do przygotowania kosztorysu.

4. Niewystarczający nacisk na energooszczędność

Koszty związane z utrzymaniem mieszkania mogą być spore, jeśli nie będzie ono odpowiednio wykończone. Właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na energooszczędność stosowanych rozwiązań. Ma to szczególne znaczenie w tych mieszkaniach, w których remonty oraz rozliczenia są indywidualne.

Przy kompleksowym remoncie można pomyśleć między innymi o zastosowaniu wyższej jakości stolarki okiennej oraz drzwiowej, która zabezpieczy przed nadmierną ucieczką ciepła. Także można zdecydować o jego dociepleniu – dzisiaj to możliwe także od wewnątrz z wykorzystaniem odpowiednich materiałów.

W domu można także oszczędzać na kosztach związanych z oświetleniem przez przejście na energooszczędne oświetlenie LED. Dobrym wyborem podczas remontu łazienki może być zdecydowanie się na oszczędne baterie, WC zużywające mniej wody, a nawet na WC z wbudowaną umywalką czy system tak zwanej szarej wody.

5. Niedoświadczona ekipa remontowa

Ostatnim z zaprezentowanych przez nas błędów związanych z remontowane mieszkania jest wybór niedoświadczonej, mającej złe opinie ekipy remontowej.

Gdy inwestor nie zwróci odpowiedniej uwagi na to, komu powierzy prace, wówczas istnieje ryzyko, że nie dość, że będą wykonane one nieprawidłowo, to jeszcze narazi się on na podwójne koszty, ponieważ zepsute płytki czy nierówne gładzie trzeba będzie poprawić.

Jako że zapotrzebowanie na usługi związane z remontami mieszkań i domów jest obecnie bardzo duże, zaleca się wcześniejsze zarezerwowanie specjalistów w tej dziedzinie. Warto wybierać ekipy posiadające pozytywne opinie klientów, z dużym doświadczeniem, które wywołują pozytywne wrażenie pod kątem swojej fachowości. Usługi tego typu mogą być droższe, ale można wtedy uniknąć poważnych problemów.

Podsumowanie

Podczas remontu mieszkania na inwestorów czeka wiele niebezpieczeństw. Najlepiej zatem do prac podejść spokojnie, poświęcić czas na wybór oraz obliczenie ilości potrzebnych materiałów, a także zapoznać się z technikami prac, gdy mają być one realizowane samodzielnie.

Jeśli natomiast remont mieszkania ma być przekazany zewnętrznej ekipie, wówczas należy poszukać takiej, która rzeczywiście będzie mogła zapewnić usługi na wysokim poziomie.