Malowanie natryskowe agregatem dużych powierzchni lub nowych prostych inwestycji

Najczęściej popełniane błędy podczas remontu mieszkania
Najczęściej popełniane błędy podczas remontu mieszkania
15 maja 2020
Budowa A-Z przez jednego wykonawcę czy przez wiele firm
Budowa A-Z przez jednego wykonawcę czy przez wiele firm?
29 maja 2020

Malowanie natryskowe agregatem dużych powierzchni lub nowych prostych inwestycji

Malowanie natryskowe agregatem dużych powierzchni lub nowych prostych inwestycji

Malowanie dużych powierzchni jest dzisiaj coraz częściej realizowane z wykorzystaniem agregatów malarskich. To urządzenia, które posiadają szerokie zastosowanie w pracach wykończeniowych obiektów mieszkaniowych, biurowych, komercyjnych, przemysłowych czy użyteczności publicznej.

Aby wykończyć nawierzchnie, nadać im pożądany wygląd, a także zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi, wykonuje się malowanie. To podstawowy proces zaliczany do prac wykończeniowych, który prowadzi się w praktycznie każdym obiekcie.

Malowanie może być realizowane z wykorzystaniem różnego rodzaju technik, co przekłada się również na efekty prac. Jedną z najnowszych metod malarskich, która obecnie jest wykorzystywana bardzo często w różnych sektorach budownictwa, jest malowanie natryskowe.

Czym dokładnie jest malowanie natryskowe? Jak przebiegają takie prace malarskie? Kiedy stosowane są one najczęściej?

Czym jest malowanie natryskowe?

Malowaniem natryskowym nazywa się proces nakładania farby poprzez jej natrysk pod wysokim ciśnieniem na uprzednio przygotowaną powierzchnię. Farba podczas malowania natryskowego składa się z bardzo drobnych kropelek – aerozolu.

Proces ten może służyć do nakładania:

  • farb różnych typów
  • lakierów
  • bejc
  • gruntów

Do wykonania malowania natryskowego konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego sprzętu – pistoletów natryskowych wraz z kompresorami (sprężarkami).

Malowanie natryskowe jest dzisiaj bardzo popularne i chętnie wybierane przez wielu inwestorów. Świadczy je szeroka gama firm, która posiada odpowiedni sprzęt dedykowany do prowadzenia prac tą techniką malarską.

Malowanie natryskowe – zalety:

  • szybkość wykonania prac – malowanie następuje znacznie prędzej niż przy użyciu wałków czy pędzli
  • gładkie nawierzchnie – farby natryskiwane są na powierzchnię równomiernie, dzięki czemu wyglądają estetycznie
  • oszczędności materiałowe – do prowadzenia prac malowania natryskowego wykorzystuje się mniejszą ilość materiałów niż przy tradycyjnych technikach malarskich

Kiedy najczęściej stosuje się malowanie natryskowe?

Malowanie natryskowe posiada bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach budownictwa, a także w innych branżach, gdzie konieczne jest wykonanie powłok malarskich charakteryzujących się optymalnymi właściwościami.

Najczęściej malowanie natryskowe stosowane jest do nowych oraz istniejących już obiektów budowlanych, na przykład do malowania ścian hal, magazynów, biur, domów. Także technika ta służy do malowania dachów, więźb dachowych, tarasów drewnianych, stolarki drzwiowej, elementów ogrodzeniowych, małej architektury.

Bardzo dobrze sprawdza się też przy obiektach o skomplikowanych kształtach, które trudno pokryć farbą z użyciem pędzla albo wałka.

Wobec tego procesy malowania natryskowego posiadają obecnie bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej i nie tylko.

Przebieg malowana natryskowego – krok po kroku

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych technik malarskich, także malowanie pistoletem wymaga odpowiedniego przygotowania oraz umiejętności.

Przed malowaniem natryskowym:

  • należy przygotować nawierzchnię do malowania – musi być ona czysta i sucha, wolna od uszkodzeń, na przykład odchodzącej farby
  • należy właściwie zabezpieczyć otoczenie – stosuje się specjalne folie i taśmy, które zabezpieczają te miejsca, które nie mogą zostać pokryte farbą
  • należy przygotować farbę – powinna posiadać odpowiednią konsystencję, ponieważ ta zbyt rzadka może tworzyć zacieki, a za gęsta zatkać dyszę pistoletu do malowania natryskowego

Po wstępnych przygotowaniach można przystąpić do malowania natryskowego. Podczas malowania naciska się na pistolet, który powoduje wypływanie aerozolu farby z dyszy urządzenia.

W trakcie prac pistolet powinien znajdować się w odległości około 15-20 cm od malowanej nawierzchni. Malowanie należy wykonywać po linii prostej, rozprowadzając farbę na kolejnych fragmentach malowanych elementów poziomymi pasami – od góry do dołu.

Po zakończeniu prac należy oczyścić urządzenie do malowania natryskowego.

Malowanie natryskowe – usługa ciesząca się coraz większym powodzeniem

Sprzęt przeznaczony do malowania natryskowego można kupić na własność, na przykład przy malowaniu domu czy mieszkania. W przypadku większych inwestycji usługi tego typu zlecane są odpowiednim firmom dysponującym odpowiednimi urządzeniami cechującymi się właściwą wydajnością.

Prace w tym właśnie zakresie świadczy obecnie wiele firm działających w branży budowlanej oraz wykończeniowej, które kierują swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak również do firm, samorządów oraz innych odbiorców.

Podsumowanie

Malowanie natryskowe to coraz popularniejsza usługa malarska, która dzisiaj wybierana jest przy wykańczaniu różnego rodzaju obiektów – tych nowo realizowanych oraz remontowanych.

Metoda ta niesie ze sobą wiele korzyści, w tym między innymi jest znacznie szybsza niż tradycyjne malowanie wałkami i pędzlami, a przygotowana w ten sposób powłoka malarska cechuje się także wysoką jakością – jest trwała, estetyczna. Dodatkowo, możliwa jest oszczędność materiałów, co przekłada się na niższe koszty prowadzonych prac.