Jak kupować materiały budowlane?

Atesty materiałów, czyli wyższa jakość i spokój na lata
Atesty materiałów, czyli wyższa jakość i spokój na lata
29 kwietnia 2020
Co to znaczy, że mieszkanie czy dom są wykończone pod klucz
Co to znaczy, że mieszkanie czy dom są wykończone pod klucz?
8 maja 2020

Jak kupować materiały budowlane?

Jak kupować materiały budowlane

Niezbędne do prowadzenia prac budowlanych i wykończeniowych materiały dostępne są dzisiaj w szerokim wyborze. Zanim jednak dokonamy zakupu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na różne oferty producentów i sklepów. Jak mądrze kupować materiały na budowę i do remontu?

Farby do malowania ścian, płytki na podłogę i ściany, panele laminowane, ale też materiały dociepleniowe czy bloczki przeznaczone do budowy domów jednorodzinnych – aktualnie w sklepach można znaleźć praktycznie wszystko, co potrzebne jest do prowadzenia robót.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup potrzebnych artykułów, powinniśmy dobrze zapoznać się z dostępnymi propozycjami, a także dostosować je indywidualnie do swoich potrzeb oraz do samej inwestycji.

Jak zatem kupować materiały budowlane? Sprawdź porady przeznaczone dla inwestorów chcących zakupić potrzebne artykuły samodzielnie!

Przygotuj wykaz potrzebnych materiałów

Pierwszym krokiem jeszcze przed udaniem się do sklepu powinno być przygotowanie listy, na której znajdzie się wykaz wszystkich potrzebnych do prowadzenia prac materiałów wraz z ich ilością.

Listę powinno się przygotować na bazie pomiarów pomieszczeń czy całej nieruchomości, w której planowane będą prace. W ten sposób można precyzyjnie określić, ile materiałów będzie trzeba zakupić. Nie należy jednak zamawiać ich „na styk”, ale wybrać o około 10 proc. więcej.

Wykaz materiałów pomoże następnie w zakupieniu wszystkiego, co potrzebne do planowanej inwestycji, a także pomóc w przygotowaniu kosztorysu związanego z ich zakupem.

Postaw na wysoką jakość

Osoby chcące kupować materiały we własnym zakresie, powinny także pamiętać o tym, żeby przy ich doborze zwrócić uwagę na jakość.

Dzisiaj w sklepach można znaleźć szeroką gamę materiałów do wyboru, które różnią się pomiędzy sobą cenami – nawet niekiedy o kilkaset procent. Skąd wynikają tak duże różnice? To przede wszystkim kwestia jakości wykonania, która wynika z zastosowanych surowców oraz procesów produkcyjnych.

Przykładowo, najtańsza farba może nie kryć idealnie i wymagać dwukrotnego, a nawet trzykrotnego malowania. Z kolei ta wyższej jakości może zapewnić krycie już przy jednej warstwie. Także tańsze farby często nie posiadają dodatków uszlachetniających, na przykład nadających powłokom odporność na zmywanie. Zmywalne farby, z których można łatwo usuwać zanieczyszczenia, są droższe, lecz będą mogły posłużyć na dłużej.

Wysokiej jakości materiały mogą pochwalić się także odpowiednimi atestami potwierdzającymi ich bezpieczeństwo, na przykład pod względem emisji szkodliwych składników.

Sprawdź ceny w okolicznych sklepach

Ceny takich samych, wcześniej wyselekcjonowanych przez inwestora materiałów budowlanych, mogą również różnić się od siebie w zależności od tego, gdzie dokona się ich zakupu.

Oszczędni kupujący powinni zatem zapoznać się z dostępnymi ofertami w kilku sklepach przed podjęciem decyzji zakupowej. Często okazuje się, że materiały można kupić znacznie taniej w mniejszej miejscowości niż w dużym mieście. Niekiedy ładne płytki można dostać też w wyprzedażowych cenach, ponieważ sklep posiada tylko końcówkę kolekcji.

Warto zatem sprawdzać, jakie są ceny w różnych sklepach. Można robić to nie tylko osobiście, ale także przez internet, ponieważ wiele sklepów udostępnia swoje cenniki online.

Skalkuluj koszty dostawy

W przypadku mniejszej ilości materiałów można dowieźć je na miejsce prowadzenia prac własnym samochodem. Gdy jednak jest ich już więcej, warto przenalizować związane z nimi koszty dostawy.

Wiele sklepów oferuje usługę darmowej dostawy materiałów do klienta, lecz tylko w wyznaczonym promieniu od sklepu. W przeciwnym przypadku trzeba będzie zapłacić za transport.

Rozwiązaniem może być wtedy wynajęcie samochodu dostawczego, gdy materiałów jest dużo, a sklep wymaga sporej opłaty. Często okazuje się też, że opłacalnym wyborem jest zakupienie materiałów w sklepach internetowych – wtedy dostawę w korzystnej cenie może zrealizować firma kurierska.

Nie podejmuj decyzji pochopnie

Szeroka gama dostępnych wzorów i kolorów materiałów wykończeniowych może zawrócić w głowie. Właśnie dlatego decyzji dotyczącej ich zakupu nigdy nie powinno się podejmować pochopnie.

Aby mieć pewność, że zaaranżowana nimi przestrzeń będzie wyglądała estetycznie, a także będzie funkcjonalna, warto dokładnie zapoznać się z ich właściwościami, a także zestawić je z innymi wybranymi artykułami, które mają pojawić się w danym wnętrzu.

Wsparcie w tym zakresie mogą zaoferować dostępne online serwisy wnętrzarskie, w których czeka mnóstwo inspiracji na wykończenie wnętrz. Można także zdecydować się na pomoc projektanta wnętrz – aktualnie nie jest to wysoki wydatek.

Podsumowanie

Wobec tego zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych powinien być czynnością zawsze dobrze przemyślaną, skalkulowaną.

Konieczne jest zapoznanie się z różnymi ofertami producentów. Trzeba też wyliczyć ilość materiałów potrzebną do przeprowadzenia planowanych prac. Aby zapłacić za zakupy jak najmniej, warto także zapoznać się z różnymi ofertami i wyszukać najkorzystniejsze cenowo propozycje na konkretne rozdaje artykułów.