Instalacja elektryczna na wyrost – czyli ważne, żeby przewidzieć

Co to jest nadzór budowlany
Co to jest nadzór budowlany?
15 marca 2020
Dokumentacja fotograficzna i dziennik budowy – co to
Dokumentacja fotograficzna i dziennik budowy – co to?
29 marca 2020

Instalacja elektryczna na wyrost – czyli ważne, żeby przewidzieć

Instalacja elektryczna na wyrost – czyli ważne, żeby przewidzieć

Instalacja elektryczna jest bardzo ważną instalacją w każdym budynku. Przy jej projektowaniu warto zawsze myśleć perspektywicznie. Właśnie dlatego specjaliści zalecają, aby wykonać ją na wyrost. Wprawdzie oznacza to nieco większe koszty, ale może ochronić przed jeszcze wyższymi wydatkami w przyszłości!

Instalacje elektryczne znajdujące się w budynkach stanowią część sieci niskiego napięcia, która buduje sieć przewodów oraz połączona jest z odpowiednim osprzętem elektroinstalacyjnym.

Aktualnie instalacja elektryczna jest podstawową instalacją w każdym budynku, obok instalacji sanitarnych. Wykorzystywana jest zarówno w budynkach przemysłowych, jak i nieprzemysłowych, na przykład mieszkalnych, użyteczności publicznej czy komercyjnych.

Niezależnie od miejsca montażu, instalacja elektryczna powinna być ona odpowiednio zaprojektowana, za co odpowiedzialni są specjaliści zajmujący się projektowaniem sieci tego typu. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Instalacja elektryczna w budynku

Instalacje elektryczne muszą spełniać odpowiednie wymogi związane z Prawem budowlanym oraz z bezpieczeństwem ich użytkowania. Dodatkowo, powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać wymagania użytkowników.

Na instalację elektryczną składa się szereg różnych elementów, w tym:

 • złącze i przyłącze kablowe
 • tablica rozdzielcza
 • piony zasilające
 • linie zasilające
 • obwody eklektyczne
 • instalacja odbiorcza, w tym gniazdka wtyczkowe, łączniki

Wszystkie powyższe elementy powinien uwzględniać plan instalacji elektrycznej, który jest rodzajem schematu elektrycznego składającego się z rysunków prezentujących wykonanie instalacji.

Plan instalacji elektrycznej jest jednym z planów wchodzących w skład projektu budynku oraz znajdujących się w nim instalacji. Może być on przekazany wraz z tym projektem, gdy został on zakupiony jako gotowy. Również można zlecić jego przygotowanie na indywidualne zamówienie w firmach specjalizujących się w świadczeniu takich usług.

Dobra instalacja elektryczna – czyli jaka?

Dobra instalacja elektryczna powinna przede wszystkim spełniać odpowiednie wymogi związane z obowiązującymi przepisami. Co więcej, powinna ona także uwzględniać szereg innych czynników, by zapewniać komfort użytkowania – zarówno od razu po oddaniu budynku do użytkowania, jak również w dłuższej perspektywie czasowej.

Czym zatem powinna charakteryzować się dobra instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym?

Cechy dobrej instalacji elektrycznej w domu:

 • bezpieczeństwo i spełnienie norm
 • właściwe parametry techniczne, w tym moc, liczba faz
 • dopasowanie do konkretnych pomieszczeń i ich funkcji
 • planowane rozmieszczenie źródeł światła w pomieszczeniach
 • przewidywane ustawienie odbiorników elektrycznych, na przykład lodówki, kuchenki, telewizora
 • możliwość ewentualnej rozbudowy, gdy będzie to konieczne

Obecnie specjaliści w zakresie projektowania instalacji eklektycznej zalecają, że najlepiej wykonywać je na wyrost, czyli tak, aby w razie potrzeby instalacja ta mogła bez problemu obsłużyć jeszcze większą liczbę odbiorników energii.

Przy projektowaniu instalacji elektrycznej warto zwrócić uwagę na:

 • kuchnię – przystosowanie do większych obciążeń oraz odpowiednia liczba gniazdek, by obsłużyć wszystkie urządzenia kuchenne
 • łazienkę – łatwy dostęp do gniazdek elektrycznych, by korzystać ze sprzętów oraz oświetlenia
 • garaż – przystosowanie do obciążenia przy ładowaniu sprzętów elektrycznych, także samochodu elektrycznego
 • ogród – łatwy dostęp do odpowiednio zabezpieczonych gniazdek, na przykład do podłączenia kosiarki, także pod kątem oświetlenia dekoracyjnego
 • rozmieszczenie lamp sufitowych i ściennych w pomieszczeniach – zgodnie z projektem wnętrza

Dzisiaj nowoczesne instalacje elektryczne mogą również bazować na rozwiązaniach typu inteligentny dom, które znacznie ułatwiają korzystanie z budynku – poprawiają komfort, bezpieczeństwo, zapewniają dodatkowe oszczędności.

Najlepiej zatem zapoznać się z projektem instalacji elektrycznej proponowanym przez projektanta i w razie potrzeby dokonać jego modyfikacji, żeby korzystać z instalacji tego rodzaju jeszcze łatwiej teraz oraz w przyszłości.

Podsumowanie

Instalacja elektryczna jest bardzo ważnym elementem każdego budynku, także domu jednorodzinnego. Właśnie dlatego powinna ona również uwzględniać indywidualne wymagania użytkowników, aby mogli oni korzystać z oświetlenia oraz sprzętów elektrycznych bez problemów.

Duże znaczenie ma zatem właściwy projekt instalacji elektrycznej, która powinna zostać wykonana przez fachowców w tej dziedzinie. Gdy instalacja rysowana jest na zamówienie, wtedy może ona od razu uwzględniać wymagania właściciela budynku. W przypadku, gdy instalacja była dołączona do projektu jako gotowa, w takiej sytuacji można także ją zmodyfikować. Wówczas konieczne jest zgłoszenie się do odpowiedniej firmy wykonującej takie usługi.

Zatem dobra instalacja elektryczna powinna być projektowana perspektywicznie. W ten sposób można zmniejszyć prawdopodobieństwo związane z koniecznością jej modyfikacji w przyszłości, co może być związane z bardzo wysokimi wydatkami. Najlepiej im zapobiegać!