Czym są gotowe projekty architektonicznie i czy warto z nich korzystać?

Odrolnienie działki – przekształcenie działki rolnej w budowlaną
Odrolnienie działki – przekształcenie działki rolnej w budowlaną
15 lutego 2020
Czym są warunki zabudowy i jak można o nie wystąpić
Czym są warunki zabudowy i jak można o nie wystąpić?
29 lutego 2020

Czym są gotowe projekty architektonicznie i czy warto z nich korzystać?

Czym są gotowe projekty architektonicznie i czy warto z nich korzystać

Projekt budowlany, na przykład projekt domu czy obiektu gospodarczego, może być wykonany na indywidualne zamówienie w biurze projektowym. Jednak obecnie w sprzedaży można znaleźć także projekty gotowe, które sprzedawane są od ręki. Czym dokładnie są gotowe projekty architektonicznie? Jakie z nich można zakupić? Czy warto się na nie zdecydować?

Projekt budynku bez wątpienia jest najważniejszym dokumentem, który związany jest z jego realizacją. To właśnie on określa jego wygląd, przeznaczenie, funkcjonalność. Dobry projekt powinien zatem uwzględniać indywidualne wymagania inwestora.

Kiedyś projekty budynków można było zamówić jedynie w biurach architektonicznych. Pracownicy przygotowywali je wtedy na indywidualne zamówienie, na bazie zaprezentowanych wymogów inwestora.

Aktualnie jednak inwestorzy posiadają do dyspozycji jeszcze jedną opcję, a mianowicie zakupienie gotowego projektu architektonicznego. Czy to dobre rozwiązanie?

Gotowy projekt architektoniczny – co to jest?

Gotowymi projektami domów, obiektów użytkowych oraz innych obiektów nazywa się takie projekty architektoniczne, które przygotowywane są przez biuro architektoniczne i następnie powielane w wielu egzemplarzach.

Wobec tego projekt gotowy nie wymaga przygotowywania go od zera, tylko może być od razu zakupiony, a potem przeznaczony do realizacji po spełnieniu właściwych wymogów.

Dzisiaj zainteresowanie gotowymi projektami domów, a także innych obiektów jest bardzo duże, co powoduje, że na ich zakup decyduje się coraz więcej inwestorów.

Do dyspozycji jest szeroka gama rodzajów gotowych projektów architektonicznych, na bazie których można następnie wykonać różne inwestycje.

Rodzaje gotowych projektów:

  • gotowe projekty domów jednorodzinnych – cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów, do wyboru jest wiele typów domów, w tym parterowe, z użytkowym poddaszem, piętrowe, nowoczesne, klasyczne, dworkowe i inne
  • gotowe projekty domów bliźniaków, szeregowych – projekty dedykowane dla inwestorów chcących zrealizować obiekty dla wielu rodzin tego typu
  • gotowe projekty domków letniskowych – przeznaczane dla inwestorów chcących wybudować domek tego typu – sezonowy albo całoroczny
  • gotowe projekty budynków gospodarczych – przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych i innych inwestorów
  • gotowe projekty budynków użytkowych – mogą posłużyć do wykonania sklepu, punktu usługowego, obiektu gastronomicznego, obiektu noclegowego oraz innego rodzaju budynków
  • gotowe projekty obiektów przemysłowych – często stosowane w przypadku hal przemysłowych, na przykład produkcyjnych, magazynowych

Wobec tego do dyspozycji jest pełna paleta projektów gotowych, które mogą stać się podstawą do wykonania inwestycji. Jakie są ich najważniejsze zalety? Jakie mają wady?

Zalety i wady gotowych projektów budynków

Gotowe projekty architektoniczne posiadają zarówno określone zalety, jak i wady, dlatego też warto przeanalizować je przed zdecydowaniem się na konkretny typ projektu.

Zdecydowanie największym atutem gotowych projektów jest łatwość i szybkość ich pozyskania. Takie projekty można zakupić od ręki – z kompletem dokumentacji, także przez internet. Dokumentacja może być dostarczona nawet w przeciągu paru dni od złożenia zamówienia.

Także plusem są przystępne ceny tego typu projektów, ponieważ można kupić je w cenie już od około 1,5-2 tysięcy złotych za mniejsze domy jednorodzinne. W przypadku budynków większych, o przeznaczeniu użytkowym, przemysłowym, koszty mogą być wyższe, jednak i tak są one przystępne w porównaniu z kosztami wykonania projektu na zamówienie.

Gotowe projekty są dostępne w wielu wariantach do wyboru. W ograniczonym zakresie można także wprowadzać w nich zmiany – bez konieczności uzyskania zgody od architekta będącego autorem projektu, a także bez dodatkowych opłat z tego tytułu.

Warto też pamiętać, że projekty gotowe mają także określone wady. Główna z nich to brak możliwości indywidualnego dopasowania do konkretnych wymogów inwestora. Wprawdzie gotowych projektów jest bardzo dużo, to jednak można mieć problemy z doborem tego perfekcyjnego.

Adaptacja gotowego projektu architektonicznego

Również warto wskazać, że gotowy projekt architektoniczny musi być poddany adaptacji. Oznacza to, że musi być on dopasowany do konkretnej działki, na której ma być wykonany, w tym między innymi do warunków geodezyjnych oraz klimatycznych.

Dokładne warunki, jakie musi spełniać dany budynek, zawierają miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego albo też warunki zabudowy, które wydawane są wtedy, gdy plan nie został przygotowany.

Dodatkowo, konieczne jest dopasowanie projektu do konkretnych przyłączy, które znajdują się na działce.

Adaptację wykonuje architekt adaptujący, który dopasowuje wtedy projekt do danej działki. Koszt to około 1,5-2 tysiące złotych.

Podsumowanie

Gotowe projekty domów jednorodzinnych, a także innego rodzaju obiektów mają dzisiaj bardzo duże powodzenie wśród inwestorów.

Warto jednak pamiętać, że gotowy plan nie zawsze jest tym idealnym. Warto zatem zapoznać się z różnymi propozycjami w tym zakresie. Gdy żadna z nich nie jest odpowiednia, jedynym rozwiązaniem będzie wykonanie projektu na zamówienie.