Co to znaczy, że mieszkanie czy dom są wykończone pod klucz?

Jak kupować materiały budowlane
Jak kupować materiały budowlane?
1 maja 2020
Najczęściej popełniane błędy podczas remontu mieszkania
Najczęściej popełniane błędy podczas remontu mieszkania
15 maja 2020

Co to znaczy, że mieszkanie czy dom są wykończone pod klucz?

Co to znaczy, że mieszkanie czy dom są wykończone pod klucz

Z terminem wykończenia pod klucz można spotkać się obecnie bardzo często. Co dokładnie oznacza ten standard? W stosunku do jakich nieruchomości stosowany jest najczęściej? Jakie są główne zalety oraz wady wykończenia tego typu?

Kompleksowy proces budowy oraz wykończenia nieruchomości obejmuje pełną paletę prac. Część z nich można zrealizować we własnym zakresie, także z pomocą zewnętrznych ekip wykończeniowych, ale można także zlecić ich zrealizowanie generalnemu wykonawcy odpowiedzialnemu za wykonanie inwestycji.

W tym kontekście pojawia się termin wykończenia nieruchomości pod klucz. Aktualnie taka właśnie usługa wybierana jest coraz częściej, dlatego też warto przyjrzeć się jej nieco bliżej. Czym jest standard pod klucz?

Czym jest wykończenie pod klucz?

Pod pojęciem wykończenia czy standardu pod klucz znajduje się szeroka gama usług, która związana jest z kompleksową budową oraz wykończeniem nieruchomości na indywidualne zamówienie klientów.

W przypadku tego typu opcji inwestor może przeprowadzić się „na gotowe”, czyli nie musi już poszukiwać ekipy wykończeniowej lub też prowadzić samodzielnych prac mających na celu wykończenie nieruchomości.

Warto przy tym wskazać, że zakres prac różni się w zależności od tego, jakie nieruchomości poddawane są wykończeniu pod klucz. Zatem, kiedy jest ono stosowane?

Jakie nieruchomości buduje się pod klucz?

Ze standardem pod klucz najczęściej mamy do czynienia w przypadku nieruchomości mieszkalnych, czyli mieszkań oraz domów jednorodzinnych.

Warto jednak wskazać, że takie wykończenie może być także zastosowane w stosunku do innego rodzaju nieruchomości, na przykład do biur, hal produkcyjnych, magazynów, obiektów użyteczności publicznej.

Czym zatem charakteryzuje się wykończenie pod klucz w różnych typach obiektów?

Wykończenie pod klucz w mieszkaniu i domu

Usługa wykończenia pod klucz najczęściej pojawia się przy zakupie mieszkania albo domu od dewelopera. Dzisiaj niemalże każda firma deweloperska posiada ją w swojej ofercie. Dodatkowo, świadczą ją także inne firmy specjalizujące się w pracach wykończeniowych.

Deweloperzy oferują swoje nieruchomości w dwóch wariantach – w stanie deweloperskim oraz pod klucz. Ten pierwszy to mieszkanie albo dom, które nie jest jeszcze wykończone, na przykład nie ma podłogi, pomalowanych ścian, wmontowanych drzwi wewnętrznych czy wykonanej łazienki.

Klient może kupić mieszkanie czy dom w stanie deweloperskim i wykonać prace wykończeniowe sam albo z pomocą ekipy wykończeniowej. Gdy jednak zdecyduje się na usługę pod klucz, prace wykona deweloper lub inny wykonawca inwestycji.

Podstawowy zakres usług pod klucz:

 • malowanie ścian i sufitów
 • wykonanie podłogi – kładzenie paneli, płytek ceramicznych
 • wykończenie łazienki – kładzenie płytek, biały montaż
 • zamontowanie drzwi wewnętrznych

W zależności od wybranej oferty wykończenie pod klucz może także włączać inne typy prac, na przykład wykonanie zabudowy sufitu podwieszanego, kuchni na wymiar, montaż osłon okiennych.

W przypadku domów powyższy zakres usług może być jeszcze szerszy. Poza kompleksowym wykonaniem nieruchomości na indywidualne zlecenie inwestora, firma budowlana może też zaoferować szeroką gamę innych usług, na przykład w ramach prac instalacyjnych, ogrodowych. Wykonawca może też zadbać o formalności, na przykład o zdobycie niezbędnej dokumentacji.

Obsługa w tym przypadku polega na wybraniu materiałów z katalogu zaprezentowanego przez dewelopera albo innego wykonawcę usługi. Dostępne są także pakiety indywidualne, inaczej „free”, które pozwalają na wybór dowolnych materiałów.

Główne zalety usługi wykończenia pod klucz:

 • wygoda – inwestor nie musi zajmować się poszukiwaniem materiałów, ich kupnem, prowadzeniem prac, ich koordynacją
 • krótszy termin realizacji inwestycji – do mieszkania lub domu można przeprowadzić się w krótszym terminie niż przy realizowaniu prac samodzielnie, z zewnętrzną ekipą
 • oszczędność czasu – związana z kompleksowym przekazaniem prac wykonawcy
 • gwarancja na wykonane prace – pozwala na uniknięcie dodatkowych wydatków w przypadku pojawienia się usterek wynikających z prac prowadzonych przez wykonawcę
 • stałe, znane z góry opłaty – wykończenie kosztuje tyle, ile prezentuje umowa, koszty dotyczą wtedy zarówno materiałów, jak i robót
 • niższe koszty materiałów budowlanych – firmy mogą zakupić je z mniejszym obciążeniem podatkowym, co przekłada się na niższe koszty dla inwestora
 • dodatkowe wsparcie – w ramach usługi wykończenia pod klucz można także liczyć na pomoc specjalistów, na przykład projektantów wnętrz

Podsumowanie

Wobec tego wykończenie mieszkania oraz domu w wariancie pod klucz ma wiele korzyści. Dzisiaj na takie usługi decyduje się coraz więcej inwestorów, którym zależy na łatwiejszym, wygodniejszym oraz szybszym odbiorze nieruchomości, która nie będzie wymagała już dalszych, czasochłonnych prac.

Z usług wykończenia pod klucz można skorzystać przy zakupie różnych nieruchomości, w tym domów oraz mieszkań. Obsługa w tym zakresie świadczona jest przez firmy deweloperskie, a także inne firmy zajmujące się prowadzeniem prac wykończeniowych.