Budowa A-Z przez jednego wykonawcę czy przez wiele firm?

Malowanie natryskowe agregatem dużych powierzchni lub nowych prostych inwestycji
Malowanie natryskowe agregatem dużych powierzchni lub nowych prostych inwestycji
22 maja 2020

Budowa A-Z przez jednego wykonawcę czy przez wiele firm?

Budowa A-Z przez jednego wykonawcę czy przez wiele firm

Realizacja inwestycji budowlanej jest złożonym procesem. Może wykonywać go jedna firma w ramach generalnego wykonawstwa, ale również może być to wiele firm. Jaka opcja jest najkorzystniejszym wyborem dla inwestora?

Dom jednorodzinny, osiedle budynków wielorodzinnych, hala produkcyjna, sklep czy też punkt usługowy – każda z tych inwestycji wymaga właściwego wykonawcy, który będzie mógł zająć się niezbędnymi czynnościami zmierzającymi do całościowej realizacji projektu budowlanego.

Inwestorzy posiadają w tym zakresie dwa rozwiązania – mogą zdecydować się na skorzystanie z pomocy generalnego wykonawcy, który zajmuje się prowadzeniem prac budowlanych od A do Z lub też mogą oni wybrać na wsparcie wielu firm, które razem będą realizowały daną inwestycję.

Każda z tych opcji posiada swoje zalety i wady, dlatego też inwestor powinien rozważyć je przed rozpoczęciem czynności zmierzających do realizacji budowy. Co wybrać?

Budowa – współpraca z generalnym wykonawcą

Generalnym wykonawcą nazywa się firmę, która kompleksowo wykonuje prace na zlecenie inwestora na podstawie umowy o generalne wykonawstwo.

Generalne wykonawstwo polega w tym przypadku na całościowym wykonaniu wszystkich czynności w obszarze wskazanym przez inwestora. Generalny wykonawca może wówczas prowadzić prace we własnym zakresie albo z pomocą podwykonawców.

W ramach generalnego wykonawstwa można skorzystać z szerokiej gamy usług, w tym między innymi są to:

  • obsługa projektowa – związana z przygotowaniem projektu obiektu budowlanego lub też aktualizacją i adaptacją projektu zaprezentowanego przez inwestora
  • prowadzenie spraw formalnych – pozyskanie dokumentów związanych z realizacją inwestycji, w tym między innymi mapek, pozwoleń, opinii
  • logistyka materiałów budowlanych – dostawa materiałów na plac budowy
  • realizacja prac z własnym zespołem pracowników lub też z podwykonawcami
  • koordynacja prac pod kątem ich jakości, spełnienia terminów i przestrzegania przepisów BHP na budowie
  • przygotowanie inwestycji budowlanej do odbioru końcowego oraz otrzymania pozwolenia na użytkowanie
  • doradztwo w kwestii doboru najkorzystniejszych rozwiązań dla inwestora

Warto wskazać, że firmy świadczące generalne wykonawstwo mogą zapewnić klientom kompleksowe wsparcie w wykonaniu praktycznie wszystkich prac dotyczących budowy.

Firmy te mogą zatem zaoferować wtedy usługi rozpoczynające się od przygotowania projektu spełniającego jego wymagania, przez zamówienie materiałów, wykonanie prac ziemnych i rozbiórkowych, poprzez prace budowlane – konstrukcyjne, dekarskie, termoizolacyjne, a skończywszy na pracach instalacyjnych i wykonawczych.

Wobec tego budowa domu czy hali przemysłowej przez jedną firmę świadczącą generalne wykonawstwo jest dla inwestora najwygodniejszym rozwiązaniem. Wystarczy, że wybierze on odpowiedniego wykonawcę, który będzie mógł zająć się kompleksowo wszystkimi czynnościami dotyczącymi danej inwestycji. Wykonawca generalny będzie także przekazywał inwestorowi systematyczne raporty dotyczące postępów prac.

Budowa – współpraca z wieloma wykonawcami

Druga opcja to współpraca z wieloma wykonawcami, z których każdy zajmuje się prowadzeniem innych czynności na placu budowy. Przykładowo, jedna firma może być odpowiedzialna za wykonanie fundamentów, inna za murowanie ścian, a trzecia za przeprowadzenie prac dekarskich.

W tym przypadku także możliwe jest uzyskanie pożądanego efektu, czyli wykonanie obiektu, niemniej jednak w porównaniu z generalnym wykonawstwem taka opcja posiada nieco inną specyfikę, co przekłada się także na jej zalety i wady.

Przede wszystkim współpraca z wieloma wykonawcami umożliwia precyzyjne dobranie ich pod kątem konkretnych prac. To usługa wybierana najczęściej wtedy, gdy inwestycja obejmuje mało znane technologie budowlane, w których specjalizuje się tylko część firm.

Dla inwestora takie rozwiązanie jest jednak mało komfortowe. Dlaczego? Wynika to z faktu, że musi on znaleźć wykonawców we własnym zakresie, co przekłada się też na większą czasochłonność procesu inwestycyjnego z punktu widzenia inwestora, który nie zawsze dysponuje czasem do prowadzenia tych czynności samodzielnie.

W przypadku korzystania z usług wielu wykonawców ważna jest też koordynacja ich prac. Należy dobrać właściwie terminy, kontrolować postępy prac. Trudno też często zgrać ze sobą wszystkich wykonawców tak, aby zachować ciągłość prac budowlanych. To natomiast może przełożyć się na wydłużenie terminu oddania gotowego budynku do użytkowania.

Podsumowanie

Podsumowując, dla inwestora wygodniejszym rozwiązaniem jest zlecenie prac generalnemu wykonawcy, który będzie mógł wykonać dla niego wszystkie wymagane roboty związane z procesem budowlanym. To usługa, która pozwala inwestorowi na wejście „na gotowe”, która ponadto może być zrealizowana „pod klucz”, czyli z kompleksowymi pracami wykończeniowymi.

Chociaż współpraca z wieloma wykonawcami daje więcej możliwości, to jednak jest ona bardziej wymagająca, a przy tym często wydłuża czas realizacji inwestycji, a także może być związana z wyższymi kosztami.