Atesty materiałów, czyli wyższa jakość i spokój na lata

Uzyskanie pozwolenia na budowę i problemy jakie mogą wtedy spotkać inwestora
Uzyskanie pozwolenia na budowę i problemy jakie mogą wtedy spotkać inwestora
22 kwietnia 2020
Jak kupować materiały budowlane
Jak kupować materiały budowlane?
1 maja 2020

Atesty materiałów, czyli wyższa jakość i spokój na lata

Atesty materiałów, czyli wyższa jakość i spokój na lata

Dostępne w sprzedaży materiały budowlane oraz wykończeniowe mogą być atestowane. Czym dokładnie są atesty i certyfikaty w branży budowlanej? Jakie posiadają one znaczenie? Czy warto dopłacić z takie artykuły, które są atestowane?

Atestami nazywa się dokumenty, które świadczą o tym, że konkretny przedmiot spełnia deklaracje producenta lub też odpowiednie normy. Tego typu dokumentacja posiada najwyższą wartość wtedy, gdy wystawiana jest przez niezależne instytucje upoważnione do przeprowadzania ocen jakości.

Z różnego rodzaju atestami i certyfikatami mamy do czynienia w wielu branżach, między innymi przy zakupie samochodu i części samochodowych, elektroniki, pożywienia, a nawet odzieży. Również posiadają one duże znaczenie w branży budowlanej.

Przy zakupie materiałów przeznaczonych do budowy i prac wykończeniowych można spotkać się z wieloma oznaczeniami atestów i certyfikatów. Co warto o nich wiedzieć?

Dlaczego warto kupować atestowane i certyfikowane materiały budowlane i wykończeniowe?

Atesty i certyfikaty przyznawane są materiałom budowlanym i wykończeniowym nie tylko po to, aby zwrócić uwagę wśród konsumentów. To przede wszystkim świadectwo, że spełniają one odpowiednie normy.

W przypadku artykułów do budowy i wykończenia spełnienie norm ma szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie wtedy można mieć niemalże całkowitą pewność, że będą one spełniały wymagania pod względem trwałości, wytrzymałości czy składu surowcowego w zależności od typu materiału.

Stosowanie materiałów atestowanych i certyfikowanych oznacza zatem, że mamy do czynienia z produktami wysokiej jakości, które mogą zapewniać wysoką trwałość, odporność na czynniki zewnętrzne.

Także atesty mogą posiadać bardzo duże znaczenie dla zdrowia, gdy zaświadczają, że w danym materiale nie znajdują się określone czynniki szkodliwe, na przykład mogące wywoływać alergie, a nawet nowotwory.

Zatem, na jakie znaki na materiałach budowlanych i wykończeniowych warto zwracać uwagę?

Najczęściej spotykane znaki jakości – CE i B

Głównym znakiem jakości stosowanym do materiałów budowlanych, wykończeniowych, lecz też innego rodzaju jakości jest znak CE (Conformité Européenne).

Takie oznakowanie wskazuje, że konkretne rodzaje materiałów spełniają wymagania przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Okręgu Gospodarczego.

Znak CE – oznacza, że produkt przeszedł Europejską Ocenę Techniczną lub też istnieje dla niego zharmonizowana norma europejska.

Stosowany jest też znak B – to znak krajowy, który oznacza, że produkt spełnia wymogi normy zharmonizowanej. Odnosi się on do norm krajowych, czyli do norm oznakowanych jako PN. Wtedy, gdy norma dla danego materiału nie istnieje, musi on uzyskać Krajową Aprobatę Techniczną.

Poza tymi podstawowymi atestami można spotkać się również z innego rodzaju oznakowaniem zarówno przez polskie, jak również przez zagraniczne instytucje certyfikujące.

Dodatkowe atesty – polskie

Materiały znajdujące się w sprzedaży w Polsce – polskich oraz zagranicznych producentów – mogą być także dodatkowo atestowane.

Najczęściej spotykanym polskim certyfikatem jest ten wydawany przez PZH, czyli Państwowy Zakład Higieny. Artykuły opatrzone tego typu atestem nie posiadają negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, a także na środowisko.

Atesty wydawane są również przez Zakład Higieny Środowiska oraz przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Dodatkowe atesty – zagraniczne

Przy zakupie materiałów budowlanych i wykończeniowych można spotkać się też z szeroką gamą atestów, które wykonywane są w innych krajach.

Warto zwrócić uwagę na oznakowanie RTS, czyli Fińskiej Fundacji Informacji Budowlanej, która zajmuje się prowadzeniem testów materiałów budowlanych pod względem emisji szkodliwych związków organicznych, które również mogą powodować raka. Badaniom poddawane są materiał fińskie. Kontroluje się wtedy ilość amoniaku, formaldehydu, zapachów, czynników mogących wywoływać nowotwory.

Fińska klasyfikacja RTS wyróżnia trzy klasy materiałów:

  • M1 – klasa materiałów bezpiecznych pod względem emisji szkodliwych składników
  • M2 – klasa materiałów emitujących szkodliwe składniki, lecz w granicach normy
  • M3 – klasa materiałów nieprzebadanych i emitujących zbyt wysoką ilość szkodliwych składników ponad normę

W przypadku niemieckich materiałów budowlanych stosuje się z kolei certyfikaty TÜV SÜD lub TÜV NORD oraz Der Blaue Engel (Niebieski Anioł).

Objaśnienie certyfikatów niemieckich:

  • Znak TÜV SÜD określa, że wyrób nie zagraża zdrowiu i powstał według wymogów zasad ekologii.
  • Znak TÜV NORD oznacza, że wyrób spełnia wymogi dla normy TÜV SÜD i dodatkowo jest bezpieczny dla osób z alergiami.
  • Der Blaue Engel (Niebieski Anioł) – znak dla wyrobów posiadających niską emisję szkodliwych środków, dlatego też jest on bezpieczny dla zdrowia.

Można spotkać się także ze znakiem Eco Label, który oznacza, że dany materiał ma minimalne oddziaływanie na środowisko.

Podsumowanie

Podczas zakupów materiałów budowlanych i wykończeniowych warto sprawdzić, czy posiadają one odpowiednie certyfikaty. Atestowane materiały to jakość, a także bezpieczeństwo!